Barcice - brama do przepięknej Doliny Popradu!


Barcice -  miejscowość,  która leży w Beskidzie Sądeckim nad Popradem, na trasie Stary  Sącz - Barcice - Rytro - Piwniczna, ale rozrzucona jest po okolicznych dolinkach i górach tworząc liczne przysiółki (m. in. Sapieniec, Podsapieniec, Wierchy, Kliny, Wdżary,  Maliniki, Kamieniec ).

Barcice są doskonałym punktem wyjścia na trasy turystyczne w Pasmo Jaworzyny Krynickiej - szlak przez Ostrą lub przez Wolę Krogulecką Makowicę - Halę Łabowską i do Krynicy, z różnymi odgałęzieniami na wiele pięknych tras lub w Pasmo Radziejowej - Prehyby na trasy z różnymi odgałęzieniami - do Krościenka, Szczawnicy, Jaworek, Wąwozu Homole i w Paśmie Małych Pienin, Pienin, a dalej w Gorce czy Tatry, a od Krynicy w Beskid Niski czy nawet Bieszczady.
Barcice dzielą się na Barcice Dolne i Barcice Górne,  choć ten  podział  zaistniał dopiero w 1910  roku, a obecnie coraz bardziej się zaciera.

Przez Barcice przebiega linia kolejowa z Nowego Sącza do Muszyny, a następnie na przejście graniczne do Słowacji w Leluchowie. Tędy również prowadzi droga w kierunku Piwnicznej, a  następnie albo do przejścia granicznego w Mniszku, albo jako niezwykle malownicza tzw. pętla popradzka do Krynicy.

Przewodniki o Barcicach:
Wieś w Dolinie Popradu, położona na lewym brzegu Popradu (325 m n.p.m.) u stóp płn.-zach zakończenia pasma Jaworzyny Krynickiej, na pograniczu Kotliny Sądeckiej i Beskidu Sądeckiego. Należąca do gminy Stary Sącz, na trasie Nowy Sącz - Krynica, 10 km od Nowego Sącza. Ładnie położona miejscowość letniskowa o korzystnym klimacie i dużym nasłonecznieniu.  Posiadająca piękne lasy obfitujące w jagody i grzyby, oraz atrakcyjne tereny nadbrzeżne z możliwością uprawiania  wędkarstwa. Możliwość odbywania łatwych wycieczek na okoliczne wzgórza.  Barcice posiadają również złoża wody mineralnej. Znajdują się w Korzeczkowie, na Klinach i pod Wzgórzem Kroguleckim.
Znany i charakterystyczny dla Barcic jest typ "halnego" zwany wiatrem ryterskim. On to zdecydowanie wpływa na tutejszy klimat powodując okresowe zimowe ocieplenia. 

Więcej informacji na temat Barcic znajdziesz tutaj